Czasami jestem poza zasięgiem całego świata ludzkich spraw.
Wtedy przez chwilę wiem, po co żyję i tylko cisza przy mnie jest...

piątek, 13 marca 2015

Postarzanie przedmiotów..

Istnieje  kilka dość juz znanych metod postarzania.
1.Shaby chic polega na nałożeniu farby w kilku miejscach a następnie po jej wyschnieniu przejechanie ich stearyna tj świeczka.Potem już mozna malować.Jeszcze przed naklejaniem motywów na pomalowanym przedmiocie miejsca przejechane świeczką należy przetrzec grubszym papierem ściernym o ziarnistości  60 lub 80 lub możemy trzeć z wiekszym naciskiem ,dluzej.
Warto pamietać gdzie nałożylismy świeczke i trzeć w tych właśnie miejscach np.krawędzie herbaciarki ,doniczki wyglądają wówczas b.gustownie ..Tutaj łopatki kuchenne:

2. Lakier jednoskładnikowy jest medium ,ktorego nakladamy pomiedzy 2 kontrastujące ze sobą warstwy farby np brąz i ecru ,Wiele zalezy od tego czym nakladamy lakier i farbe czy gąbeczką,czy pedzlem, Zależnie od zastosowanego narzędzia uzyskujemy inny efekt.Osobiście ten lakier pękający nie jest moim ulubionym..
3. Lakier 2skadnikowy ,dzieki niemu uzyskujemy efekt popekanej porcealny
,Czesto używamy w celu nadania przedmiotowi subtelnego wyrazu  tj na talerzach,.herbaciarkach,wazonach ,bombkach ...
4.Spekania po lakierze 2skladnikowym mozna wypełniać proszkiem zwanym porporina, cieniami do powiek bądź patyną,Trzeba jednak uważać z iloscią i szybko wycierac jej nadmiar.
5.Patyna nadaje przedmiotom klimat postarzonych linią czasu..,
Przy czym lepiej nałożyć jej za mało niż za dużo,Wowczas tzreba podmalować coby wygladało naturalnie.schnie dość długo i długo się lepi.
Do jej nakładania najlepiej użycz sylikonowej gąbeczki do podkladu lub sciereczki,Można ,,przejechać'' nią same ranty, krawędzie.

6.Pasty postarzające służą do twoarzenia antycznych powierzchni poprzez wypełnianie spękańlub przyciemnianie krawędzi. Pastę nakładamybawełnianą szmatką, nadmiar ścieramy szmatką nasączoną terpentyną.

7. Werniks postarzający do nakładania na dekorację w celu nadania postarzonego wykończenia i zabezpieczenia przed ścieraniem lub jako werniks podkładowy po werniksie pękającym. Nierozcieńczalny. Do mycia pędzli należy używać terpentyny.

8.Bejca do drewna Lasur. Farba  do użycia na zewnątrz i wewnątrz - na bazie wody. Jej cienka warstwa służy do malowania  i ochrony drewnianych powierzchni. Po wyschnięciu jest matowa i wodoodporna. Użycie: preparat nakładamy pędzlem lub gąbką na przygotowaną powierzchnię. Przed użyciem wstrząsnąć. Nieodporna na mróz.


Bejca łączy cechy bejcy i lakieru. Barwi drewno podkreślając jego naturalną strukturę oraz tworzy powłokę chroniącą  przed działaniem  czynników atmosferycznych. 


 Inne najnowsze pomysły rekodzielników ...:)





1 komentarz:

  1. Witaj Beatko w blogowym świecie :)
    Widzę, ze zgłębiasz wiedzę i dzielisz się ni a z innymi :)
    Pozdrawiam Alina/Lexor

    OdpowiedzUsuń